Specifications
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Edge Lit |
| Screen Size | 65" class (64.5" actual) |
| Resolution | 4K (4K (2160p)) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| HDR Formats | HDR 10+, Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Smart TV | Yes — Tizen |
| Voice Assistant | Amazon Alexa |
| Surround Formats | Dolby Digital Plus |
| HDMI Inputs | 3 |
| HDMI ARC | ARC |
| USB Ports | 2 |
| VESA Mount | 400mm x 300mm |
| Dimensions (with stand) | W: 57.1" × H: 34.3" × D: 10.8" |
| Dimensions (without stand) | W: 57.1" × H: 32.7" × D: 1" |
| Weight (with stand) | 47 lbs |
| Weight (without stand) | 46.1 lbs |
| Model Year | 2023 |
| UPC | 887276728926 |
| Best Buy SKU | 6537375 |