Specifications
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Direct Lit |
| Screen Size | 75" class (74.5" actual) |
| Resolution | 4K (4K (2160p)) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| HDR Formats | HDR 10, HDR 10+, Hybrid Log-Gamma (HLG), Dolby Vision |
| Smart TV | Yes — Fire TV |
| Voice Assistant | Amazon Alexa |
| Surround Formats | Dolby Atmos, Dolby Digital Plus, Dolby Digital |
| HDMI Inputs | 4 |
| HDMI ARC | eARC |
| USB Ports | 2 |
| VESA Mount | 400mm x 400mm |
| Dimensions (with stand) | W: 65.8" × H: 40.6" × D: 14.6" |
| Dimensions (without stand) | W: 65.8" × H: 37.9" × D: 2.8" |
| Weight (with stand) | 60.6 lbs |
| Weight (without stand) | 59.3 lbs |
| Model Year | 2024 |
| UPC | 846042042017 |
| Best Buy SKU | 6610976 |