Specifications
| Display Type | OLED |
|---|---|
| Screen Size | 77" class (76.6" actual) |
| Resolution | 4K (4K (2160p)) |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| HDR Formats | HDR 10, HDR 10+ |
| Smart TV | Yes — Tizen |
| Voice Assistant | Amazon Alexa |
| Surround Formats | Dolby Audio, Surround Sound |
| HDMI Inputs | 4 |
| HDMI ARC | eARC |
| USB Ports | 2 |
| VESA Mount | 400mm x 300mm |
| Dimensions (with stand) | W: 67.5" × H: 41.7" × D: 14.2" |
| Dimensions (without stand) | W: 67.5" × H: 38.9" × D: 1.8" |
| Weight (with stand) | 77.8 lbs |
| Weight (without stand) | 71.9 lbs |
| Model Year | 2024 |
| UPC | 400066115043 |
| Best Buy SKU | 6611504 |