Specifications
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Full Array Local Dimming |
| Screen Size | 85" class (84.5" actual) |
| Resolution | 8K (8K (4320p)) |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| HDR Formats | HDR 10+, Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Smart TV | Yes — Tizen |
| Voice Assistant | Amazon Alexa |
| Surround Formats | Dolby Atmos |
| HDMI Inputs | 5 |
| HDMI ARC | eARC |
| USB Ports | 4 |
| VESA Mount | 600mm x 400mm |
| Dimensions (with stand) | W: 73.9" × H: 45.1" × D: 12" |
| Dimensions (without stand) | W: 73.9" × H: 42" × D: 0.5" |
| Weight (with stand) | 117.7 lbs |
| Weight (without stand) | 94.1 lbs |
| Model Year | 2025 |
| UPC | 887276944685 |
| Best Buy SKU | 6613463 |