Specifications
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Full Array Local Dimming |
| Screen Size | 65" class (64.5" actual) |
| Resolution | 8K (8K (4320p)) |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| HDR Formats | HDR 10+, Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Smart TV | Yes — Tizen |
| Voice Assistant | Amazon Alexa |
| Surround Formats | Dolby Atmos |
| HDMI Inputs | 5 |
| HDMI ARC | eARC |
| USB Ports | 4 |
| VESA Mount | 400mm x 300mm |
| Dimensions (with stand) | W: 56.4" × H: 35.1" × D: 10.5" |
| Dimensions (without stand) | W: 56.4" × H: 32.1" × D: 0.5" |
| Weight (with stand) | 66.6 lbs |
| Weight (without stand) | 47.6 lbs |
| Model Year | 2025 |
| UPC | 887276936789 |
| Best Buy SKU | 6613490 |