Specifications
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Direct Lit |
| Screen Size | 75" class |
| Resolution | 1080p (Full HD (1080p)) |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Smart TV | No |
| HDMI Inputs | 3 |
| VESA Mount | 400mm x 400mm |
| Dimensions (with stand) | W: 66.1" × H: 40.4" × D: 14.3" |
| Dimensions (without stand) | W: 66.1" × H: 38" × D: 2.4" |
| Weight (with stand) | 70.8 lbs |
| Weight (without stand) | 69.2 lbs |
| Model Year | 2021 |
| UPC | 195174023761 |
| Best Buy SKU | 6489025 |