Specifications
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Full Array Local Dimming |
| Screen Size | 65" class (64.5" actual) |
| Resolution | 8K (8K (4320p)) |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| HDR Formats | HDR 10+ |
| Smart TV | Yes — Tizen |
| Voice Assistant | Amazon Alexa |
| Surround Formats | Dolby Atmos |
| HDMI Inputs | 4 |
| HDMI ARC | eARC |
| USB Ports | 2 |
| VESA Mount | 400mm x 300mm |
| Dimensions (with stand) | W: 57.3" × H: 35.1" × D: 10.1" |
| Dimensions (without stand) | W: 57.3" × H: 32.7" × D: 1.5" |
| Weight (with stand) | 57.1 lbs |
| Weight (without stand) | 56.4 lbs |
| Model Year | 2025 |
| UPC | 887276936772 |
| Best Buy SKU | 6613505 |