Specifications
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Direct Lit |
| Screen Size | 32" class (31.5" actual) |
| Resolution | HD (HD (720p)) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Smart TV | Yes — Fire TV |
| Voice Assistant | Amazon Alexa |
| Surround Formats | DTS Virtual:X |
| HDMI Inputs | 2 |
| HDMI ARC | ARC |
| USB Ports | 1 |
| VESA Mount | 100mm x 100mm |
| Dimensions (with stand) | W: 28.2" × H: 18.6" × D: 6.7" |
| Dimensions (without stand) | W: 28.2" × H: 16.6" × D: 2.6" |
| Weight (with stand) | 7.9 lbs |
| Weight (without stand) | 7.7 lbs |
| Model Year | 2025 |
| UPC | 600603319266 |
| Best Buy SKU | 6614070 |