Specifications
| Display Type | OLED |
|---|---|
| Screen Size | 83" class (82.5" actual) |
| Resolution | 4K (4K (2160p)) |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| HDR Formats | HDR 10+ |
| Smart TV | Yes — Tizen |
| Voice Assistant | Amazon Alexa |
| Surround Formats | Dolby Atmos |
| HDMI Inputs | 4 |
| HDMI ARC | eARC |
| USB Ports | 4 |
| VESA Mount | 400mm x 400mm |
| Dimensions (with stand) | W: 72.6" × H: 44.2" × D: 12" |
| Dimensions (without stand) | W: 72.6" × H: 41.6" × D: 0.5" |
| Weight (with stand) | 114.4 lbs |
| Weight (without stand) | 85.1 lbs |
| Model Year | 2025 |
| UPC | 887276952673 |
| Best Buy SKU | 6614339 |