Specifications
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Direct Lit |
| Screen Size | 40" class (39.5" actual) |
| Resolution | 1080p (Full HD (1080p)) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| HDR Formats | HDR 10, HDR 10+ |
| Smart TV | Yes — Tizen |
| Voice Assistant | Not Applicable |
| HDMI Inputs | 2 |
| HDMI ARC | eARC |
| USB Ports | 1 |
| VESA Mount | 200mm x 200mm |
| Dimensions (with stand) | W: 35.7" × H: 21.5" × D: 6.2" |
| Dimensions (without stand) | W: 35.7" × H: 20.4" × D: 2.9" |
| Weight (with stand) | 13 lbs |
| Weight (without stand) | 12.9 lbs |
| Model Year | 2025 |
| UPC | 887276927565 |
| Best Buy SKU | 6617415 |