| Display Type | LED |
| Backlight | Full Array Local Dimming |
| Screen Size |
98" class
(97.5" actual)
|
| Resolution |
4K (4K (2160p))
|
| Refresh Rate | 144 Hz |
| HDR Formats | Dolby Vision, HDR 10+, HDR 10, Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Smart TV |
Yes — Google TV |
| Voice Assistant | Google Assistant |
| Surround Formats | Dolby Atmos, IMAX Enhanced, Dolby Digital Plus, Dolby Digital, DTS:X, DTS Virtual:X |
| HDMI Inputs | 4 |
| HDMI ARC | eARC |
| USB Ports | 2 |
| VESA Mount | 600mm x 500mm |
| Dimensions (with stand) |
W: 85.8" × H: 50.6" × D: 16.5" |
| Dimensions (without stand) |
W: 85.8" × H: 49.1" × D: 2.5" |
| Weight (with stand) | 117.5 lbs |
| Weight (without stand) | 115.3 lbs |
| Model Year | 2025 |
| UPC | 846042045032 |
| Best Buy SKU | 6617499 |