Specifications
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Edge Lit |
| Screen Size | 85" class (84.5" actual) |
| Resolution | 4K (4K (2160p)) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| HDR Formats | HDR 10+ |
| Smart TV | Yes — Tizen |
| Voice Assistant | Amazon Alexa |
| HDMI Inputs | 3 |
| HDMI ARC | eARC |
| USB Ports | 1 |
| VESA Mount | 600mm x 400mm |
| Dimensions (with stand) | W: 74.9" × H: 45.6" × D: 14.1" |
| Dimensions (without stand) | W: 74.9" × H: 42.9" × D: 2.4" |
| Weight (with stand) | 73 lbs |
| Weight (without stand) | 71.7 lbs |
| Model Year | 2025 |
| UPC | 887276989495 |
| Best Buy SKU | 6619129 |