Specifications
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Direct Lit |
| Screen Size | 55" class (54.5" actual) |
| Resolution | 4K (4K (2160p)) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| HDR Formats | Dolby Vision, HDR 10, Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Smart TV | Yes — Xumo TV |
| Voice Assistant | No |
| Surround Formats | Not Applicable |
| HDMI Inputs | 1 |
| HDMI ARC | ARC |
| USB Ports | 1 |
| VESA Mount | 200mm x 200mm |
| Dimensions (with stand) | W: 48.9" × H: 30.3" × D: 10.4" |
| Dimensions (without stand) | W: 48.9" × H: 28.6" × D: 3.3" |
| Weight (with stand) | 29.1 lbs |
| Weight (without stand) | 28.7 lbs |
| Model Year | 2023 |
| UPC | 600603301285 |
| Best Buy SKU | 6546909 |