Specifications
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Direct Lit |
| Screen Size | 70" class (69.5" actual) |
| Resolution | 4K (4K (2160p)) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| HDR Formats | HDR 10+, Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Smart TV | Yes — Tizen |
| Voice Assistant | Amazon Alexa |
| Surround Formats | Dolby Audio |
| HDMI Inputs | 3 |
| HDMI ARC | eARC |
| USB Ports | 1 |
| VESA Mount | 400mm x 300mm |
| Dimensions (with stand) | W: 61.7" × H: 36.4" × D: 11" |
| Dimensions (without stand) | W: 61.7" × H: 34.5" × D: 3" |
| Weight (with stand) | 42.8 lbs |
| Weight (without stand) | 41.9 lbs |
| Model Year | 2025 |
| UPC | 887276948942 |
| Best Buy SKU | 6619253 |