Specifications
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Edge Lit |
| Screen Size | 65" class (64.5" actual) |
| Resolution | 4K (4K (2160p)) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| HDR Formats | HDR 10+ |
| Smart TV | Yes — Tizen |
| Voice Assistant | Amazon Alexa |
| HDMI Inputs | 3 |
| HDMI ARC | eARC |
| USB Ports | 1 |
| VESA Mount | 400mm x 300mm |
| Dimensions (with stand) | W: 57.2" × H: 35.6" × D: 10.5" |
| Dimensions (without stand) | W: 57.2" × H: 32.8" × D: 2.4" |
| Weight (with stand) | 37.7 lbs |
| Weight (without stand) | 36.8 lbs |
| Model Year | 2025 |
| UPC | 887276989587 |
| Best Buy SKU | 6619254 |