Specifications
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Edge Lit |
| Screen Size | 75" class (74.5" actual) |
| Resolution | 4K (4K (2160p)) |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| HDR Formats | HDR 10+ |
| Smart TV | Yes — Tizen |
| Voice Assistant | Amazon Alexa |
| HDMI Inputs | 4 |
| HDMI ARC | eARC |
| USB Ports | 2 |
| VESA Mount | 400mm x 400mm |
| Dimensions (with stand) | W: 66" × H: 40.1" × D: 12.9" |
| Dimensions (without stand) | W: 66" × H: 37.8" × D: 1" |
| Weight (with stand) | 65.5 lbs |
| Weight (without stand) | 64.2 lbs |
| Model Year | 2025 |
| UPC | 887276999173 |
| Best Buy SKU | 6620648 |