Specifications
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Full Array Local Dimming |
| Screen Size | 75" class (74.5" actual) |
| Resolution | 4K (4K (2160p)) |
| Refresh Rate | 165 Hz |
| HDR Formats | Dolby Vision, HDR 10+, HDR 10, Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Smart TV | Yes — Google TV |
| Voice Assistant | Google Assistant |
| Surround Formats | Dolby Atmos, Surround Sound, DTS Virtual:X, IMAX Enhanced |
| HDMI Inputs | 4 |
| HDMI ARC | eARC |
| USB Ports | 2 |
| VESA Mount | 600mm x 400mm |
| Dimensions (with stand) | W: 65.7" × H: 40.2" × D: 14.7" |
| Dimensions (without stand) | W: 65.7" × H: 37.9" × D: 3" |
| Weight (with stand) | 68.3 lbs |
| Weight (without stand) | 63.9 lbs |
| Model Year | 2025 |
| UPC | 888143021799 |
| Best Buy SKU | 6621205 |