| Display Type | LED |
| Backlight | Full Array Local Dimming |
| Screen Size |
55" class
(54.6" actual)
|
| Resolution |
4K (4K (2160p))
|
| Refresh Rate | 144 Hz |
| HDR Formats | Dolby Vision, HDR 10+, HDR 10, Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Smart TV |
Yes — Google TV |
| Voice Assistant | Google Assistant |
| Surround Formats | Dolby Atmos, IMAX Enhanced, Dolby Digital Plus, Dolby Digital, DTS:X, DTS Virtual:X |
| HDMI Inputs | 4 |
| HDMI ARC | eARC |
| USB Ports | 2 |
| VESA Mount | 300mm x 300mm |
| Dimensions (with stand) |
W: 48.3" × H: 29.9" × D: 10.6" |
| Dimensions (without stand) |
W: 48.3" × H: 28" × D: 2.2" |
| Weight (with stand) | 32 lbs |
| Weight (without stand) | 29.3 lbs |
| Model Year | 2025 |
| UPC | 846042041935 |
| Best Buy SKU | 6621468 |