Specifications
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Direct Lit |
| Screen Size | 65" class (64.5" actual) |
| Resolution | 4K (4K (2160p)) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| HDR Formats | HDR 10, Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Smart TV | Yes — webOS |
| Voice Assistant | Google Assistant |
| HDMI Inputs | 3 |
| HDMI ARC | ARC |
| USB Ports | 2 |
| VESA Mount | 300mm x 300mm |
| Dimensions (with stand) | W: 57.2" × H: 35.4" × D: 10.6" |
| Dimensions (without stand) | W: 57.2" × H: 33" × D: 2.3" |
| Weight (with stand) | 50.5 lbs |
| Weight (without stand) | 49.8 lbs |
| Model Year | 2022 |
| UPC | 195174028629 |
| Best Buy SKU | 6501917 |