Specifications
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Edge Lit |
| Screen Size | 75" class (75.1" actual) |
| Resolution | 4K (4K (2160p)) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| HDR Formats | HDR 10, Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Smart TV | Yes — webOS |
| Voice Assistant | Amazon Alexa |
| HDMI Inputs | 3 |
| HDMI ARC | eARC |
| USB Ports | 1 |
| VESA Mount | 300mm x 200mm |
| Dimensions (with stand) | W: 66" × H: 40.6" × D: 14.1" |
| Dimensions (without stand) | W: 66" × H: 38" × D: 2" |
| Weight (with stand) | 71.4 lbs |
| Weight (without stand) | 69.2 lbs |
| Model Year | 2025 |
| UPC | 195174105702 |
| Best Buy SKU | 6621801 |