Specifications
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Direct Lit |
| Screen Size | 75" class (75.1" actual) |
| Resolution | 4K (4K (2160p)) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| HDR Formats | HDR 10, Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Smart TV | Yes — webOS |
| Voice Assistant | No |
| HDMI Inputs | 3 |
| HDMI ARC | eARC |
| USB Ports | 2 |
| VESA Mount | 300mm x 300mm |
| Dimensions (with stand) | W: 65.7" × H: 40.6" × D: 13.5" |
| Dimensions (without stand) | W: 65.7" × H: 37.8" × D: 2.4" |
| Weight (with stand) | 52.9 lbs |
| Weight (without stand) | 51.8 lbs |
| Model Year | 2025 |
| UPC | 195174102510 |
| Best Buy SKU | 6621806 |