Specifications
| Display Type | OLED |
|---|---|
| Screen Size | 77" class (76.7" actual) |
| Resolution | 4K (4K (2160p)) |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| HDR Formats | HDR 10, Hybrid Log-Gamma (HLG), Dolby Vision |
| Smart TV | Yes — Google TV |
| Voice Assistant | Google Assistant |
| Surround Formats | DTS Digital Surround, DTS-HD Master Audio, DTS-HD High Resolution Audio, DTS:X |
| HDMI Inputs | 4 |
| HDMI ARC | ARC |
| USB Ports | 2 |
| VESA Mount | 300mm x 300mm |
| Dimensions (with stand) | W: 67.6" × H: 40.4" × D: 16.3" |
| Dimensions (without stand) | W: 67.6" × H: 38.9" × D: 1.4" |
| Weight (with stand) | 81.3 lbs |
| Weight (without stand) | 77.6 lbs |
| Model Year | 2023 |
| UPC | 027242927476 |
| Best Buy SKU | 6553380 |