Specifications
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Full Array Local Dimming |
| Screen Size | 85" class (84.5" actual) |
| Resolution | 4K (4K (2160p)) |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| HDR Formats | Dolby Vision, HDR 10, Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Smart TV | Yes — webOS |
| Voice Assistant | Amazon Alexa |
| Surround Formats | Dolby Atmos |
| HDMI Inputs | 4 |
| HDMI ARC | eARC |
| USB Ports | 2 |
| VESA Mount | 600mm x 300mm |
| Dimensions (with stand) | W: 74.4" × H: 46.5" × D: 17.7" |
| Dimensions (without stand) | W: 74.4" × H: 42.6" × D: 2.4" |
| Weight (with stand) | 77.6 lbs |
| Weight (without stand) | 75 lbs |
| Model Year | 2025 |
| UPC | 195174113653 |
| Best Buy SKU | 6621815 |