Specifications
| Display Type | OLED |
|---|---|
| Screen Size | 83" class (83.5" actual) |
| Resolution | 4K (4K (2160p)) |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| HDR Formats | Dolby Vision, HDR 10, Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Smart TV | Yes — webOS |
| Voice Assistant | Amazon Alexa |
| Surround Formats | Dolby Atmos |
| HDMI Inputs | 4 |
| HDMI ARC | eARC |
| USB Ports | 3 |
| VESA Mount | 400mm x 400mm |
| Dimensions (with stand) | W: 72.7" |
| Dimensions (without stand) | W: 72.7" × H: 41.6" × D: 1.1" |
| Weight (without stand) | 86 lbs |
| Model Year | 2025 |
| UPC | 195174106303 |
| Best Buy SKU | 6621830 |