Specifications
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Direct Lit |
| Screen Size | 75" class (74.5" actual) |
| Resolution | 4K (4K (2160p)) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| HDR Formats | HDR 10, Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Smart TV | Yes — Google TV |
| Voice Assistant | Google Assistant |
| HDMI Inputs | 4 |
| HDMI ARC | eARC |
| USB Ports | 2 |
| VESA Mount | 300mm x 300mm |
| Dimensions (with stand) | W: 65.8" × H: 40.8" × D: 15.5" |
| Dimensions (without stand) | W: 65.8" × H: 38.5" × D: 3.4" |
| Weight (with stand) | 63.9 lbs |
| Weight (without stand) | 61.7 lbs |
| Model Year | 2025 |
| UPC | 027242932753 |
| Best Buy SKU | 6623765 |