Specifications
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Direct Lit |
| Screen Size | 50" class (49.5" actual) |
| Resolution | 4K (4K (2160p)) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| HDR Formats | HDR 10, Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Smart TV | Yes — Google TV |
| Voice Assistant | Google Assistant |
| HDMI Inputs | 4 |
| HDMI ARC | eARC |
| USB Ports | 2 |
| VESA Mount | 200mm x 200mm |
| Dimensions (with stand) | W: 43.8" × H: 28.1" × D: 10.1" |
| Dimensions (without stand) | W: 43.8" × H: 25.9" × D: 3.3" |
| Weight (with stand) | 22.1 lbs |
| Weight (without stand) | 21.6 lbs |
| Model Year | 2025 |
| UPC | 027242932784 |
| Best Buy SKU | 6623766 |