Specifications
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Direct Lit |
| Screen Size | 40" class (39.5" actual) |
| Resolution | 1080p (Full HD (1080p)) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Smart TV | Yes — Roku TV |
| Voice Assistant | No |
| Surround Formats | Dolby Audio |
| HDMI Inputs | 3 |
| HDMI ARC | ARC |
| USB Ports | 1 |
| VESA Mount | 100mm x 100mm |
| Dimensions (with stand) | W: 35.1" × H: 21.9" × D: 8.2" |
| Dimensions (without stand) | W: 35.1" × H: 20.1" × D: 2.7" |
| Weight (with stand) | 11 lbs |
| Weight (without stand) | 10.8 lbs |
| Model Year | 2025 |
| UPC | 600603319273 |
| Best Buy SKU | 6623787 |