Specifications
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Direct Lit |
| Screen Size | 50" class (49.5" actual) |
| Resolution | 4K (4K (2160p)) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| HDR Formats | HDR 10 |
| Smart TV | Yes — Roku TV |
| Voice Assistant | No |
| Surround Formats | Dolby Audio |
| HDMI Inputs | 3 |
| HDMI ARC | eARC |
| USB Ports | 2 |
| VESA Mount | 400mm x 300mm |
| Dimensions (with stand) | W: 43.7" × H: 27.3" × D: 9.5" |
| Dimensions (without stand) | W: 43.7" × H: 25.2" × D: 2.9" |
| Weight (with stand) | 20.1 lbs |
| Weight (without stand) | 19.4 lbs |
| Model Year | 2025 |
| UPC | 600603319280 |
| Best Buy SKU | 6623791 |