Specifications
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Direct Lit |
| Screen Size | 65" class (64.5" actual) |
| Resolution | 4K (4K (2160p)) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| HDR Formats | HDR 10 |
| Smart TV | Yes — Roku TV |
| Voice Assistant | No |
| Surround Formats | Dolby Audio |
| HDMI Inputs | 4 |
| HDMI ARC | eARC |
| USB Ports | 2 |
| VESA Mount | 300mm x 300mm |
| Dimensions (with stand) | W: 57" × H: 35.1" × D: 11.4" |
| Dimensions (without stand) | W: 57" × H: 32.7" × D: 3" |
| Weight (with stand) | 35.3 lbs |
| Weight (without stand) | 35.1 lbs |
| Model Year | 2025 |
| UPC | 600603319556 |
| Best Buy SKU | 6623797 |