Specifications
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Full Array Local Dimming |
| Screen Size | 85" class (84.6" actual) |
| Resolution | 4K (4K (2160p)) |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| HDR Formats | HDR 10, Hybrid Log-Gamma (HLG), Dolby Vision |
| Smart TV | Yes — Google TV |
| Voice Assistant | Google Assistant |
| HDMI Inputs | 4 |
| HDMI ARC | eARC |
| USB Ports | 2 |
| VESA Mount | 400mm x 400mm |
| Dimensions (with stand) | W: 74.6" × H: 44" × D: 18.8" |
| Dimensions (without stand) | W: 74.6" × H: 42.9" × D: 2.4" |
| Weight (with stand) | 108.2 lbs |
| Weight (without stand) | 102 lbs |
| Model Year | 2025 |
| UPC | 027242932814 |
| Best Buy SKU | 6623849 |