Specifications
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Direct Lit |
| Screen Size | 43" class (42.5" actual) |
| Resolution | 4K (4K (2160p)) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| HDR Formats | HDR 10+, Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Smart TV | Yes — Roku TV |
| Voice Assistant | Not Applicable |
| Surround Formats | Dolby Audio |
| HDMI Inputs | 3 |
| HDMI ARC | eARC |
| USB Ports | 1 |
| VESA Mount | 300mm x 300mm |
| Dimensions (with stand) | W: 37.7" × H: 24.5" × D: 9.2" |
| Dimensions (without stand) | W: 37.7" × H: 21.9" × D: 3.3" |
| Weight (with stand) | 14.8 lbs |
| Weight (without stand) | 14.4 lbs |
| Model Year | 2025 |
| UPC | 829610008134 |
| Best Buy SKU | 6625624 |