Specifications
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Full Array Local Dimming |
| Screen Size | 55" class (54.6" actual) |
| Resolution | 4K (4K (2160p)) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| HDR Formats | Dolby Vision, HDR 10+, Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Smart TV | Yes — Roku TV |
| Voice Assistant | Not Applicable |
| Surround Formats | Dolby Atmos, Dolby Audio |
| HDMI Inputs | 4 |
| HDMI ARC | eARC |
| USB Ports | 1 |
| VESA Mount | 300mm x 300mm |
| Dimensions (with stand) | W: 48.3" × H: 30.6" × D: 11.7" |
| Dimensions (without stand) | W: 48.3" × H: 28" × D: 3" |
| Weight (with stand) | 28.2 lbs |
| Weight (without stand) | 27.4 lbs |
| Model Year | 2025 |
| UPC | 829610008493 |
| Best Buy SKU | 6625626 |