Specifications
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Full Array Local Dimming |
| Screen Size | 55" class (54.6" actual) |
| Resolution | 4K (4K (2160p)) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| HDR Formats | HDR 10+, HDR 10, Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Smart TV | Yes — Google TV |
| Voice Assistant | Google Assistant |
| HDMI Inputs | 3 |
| HDMI ARC | eARC |
| USB Ports | 1 |
| VESA Mount | 300mm x 300mm |
| Dimensions (with stand) | W: 48.4" × H: 30.1" × D: 11" |
| Dimensions (without stand) | W: 48.4" × H: 28.1" × D: 2.2" |
| Weight (with stand) | 27.3 lbs |
| Weight (without stand) | 26.8 lbs |
| Model Year | 2025 |
| UPC | 846042043014 |
| Best Buy SKU | 6625835 |