Specifications
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Direct Lit |
| Screen Size | 65" class (64.5" actual) |
| Resolution | 4K (4K (2160p)) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| HDR Formats | HDR 10, HDR 10+, Hybrid Log-Gamma (HLG), Dolby Vision |
| Smart TV | Yes — Fire TV |
| Voice Assistant | Amazon Alexa |
| Surround Formats | Dolby Atmos, Dolby Digital Plus, Dolby Digital, DTS:X |
| HDMI Inputs | 3 |
| HDMI ARC | eARC |
| USB Ports | 1 |
| VESA Mount | 200mm x 200mm |
| Dimensions (with stand) | W: 56.9" × H: 34.6" × D: 11.8" |
| Dimensions (without stand) | W: 56.9" × H: 32.8" × D: 2.9" |
| Weight (with stand) | 27.1 lbs |
| Weight (without stand) | 26.9 lbs |
| Model Year | 2025 |
| UPC | 846042045315 |
| Best Buy SKU | 6625836 |