Specifications
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Direct Lit |
| Screen Size | 85" class |
| Resolution | 4K (4K (2160p)) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| HDR Formats | Dolby Vision, HDR 10+, HDR 10, Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Smart TV | Yes — Google TV |
| Voice Assistant | Google Assistant |
| HDMI Inputs | 3 |
| HDMI ARC | eARC |
| USB Ports | 2 |
| VESA Mount | 600mm x 300mm |
| Dimensions (with stand) | W: 74.4" × H: 45.9" × D: 16" |
| Dimensions (without stand) | W: 74.4" × H: 42.8" × D: 3.3" |
| Weight (with stand) | 58.4 lbs |
| Weight (without stand) | 57.3 lbs |
| Model Year | 2025 |
| UPC | 846042045209 |
| Best Buy SKU | 6625837 |