Specifications
| Display Type | OLED |
|---|---|
| Screen Size | 55" class (54.6" actual) |
| Resolution | 4K (4K (2160p)) |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| HDR Formats | HDR 10, Hybrid Log-Gamma (HLG), Dolby Vision |
| Smart TV | Yes — Google TV |
| Voice Assistant | Google Assistant |
| HDMI Inputs | 4 |
| HDMI ARC | eARC |
| USB Ports | 2 |
| VESA Mount | 300mm x 300mm |
| Dimensions (with stand) | W: 48.3" × H: 28.5" × D: 10.9" |
| Dimensions (without stand) | W: 48.3" × H: 27.9" × D: 1.4" |
| Weight (with stand) | 40.6 lbs |
| Weight (without stand) | 37.9 lbs |
| Model Year | 2025 |
| UPC | 027242933040 |
| Best Buy SKU | 6626033 |