Specifications
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Full Array Local Dimming |
| Screen Size | 85" class |
| Resolution | 4K (4K (2160p)) |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| HDR Formats | Dolby Vision, HDR 10, HDR 10+, Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Smart TV | Yes — Google TV |
| Voice Assistant | Gemini |
| Surround Formats | Dolby Atmos, IMAX Enhanced, Dolby Digital Plus, Dolby Digital, DTS:X |
| HDMI Inputs | 4 |
| HDMI ARC | eARC |
| USB Ports | 2 |
| VESA Mount | 600mm x 500mm |
| Dimensions (with stand) | W: 74" × H: 43.8" × D: 14.9" |
| Dimensions (without stand) | W: 74" × H: 42.2" × D: 2.1" |
| Weight (with stand) | 91.7 lbs |
| Weight (without stand) | 85.6 lbs |
| Model Year | 2025 |
| UPC | 846042043830 |
| Best Buy SKU | 6635428 |