Specifications
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Direct Lit |
| Screen Size | 43" class (43.1" actual) |
| Resolution | 4K (4K (2160p)) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| HDR Formats | HDR 10, Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Smart TV | Yes — webOS |
| Voice Assistant | Amazon Alexa |
| HDMI Inputs | 3 |
| HDMI ARC | eARC |
| USB Ports | 1 |
| VESA Mount | 200mm x 200mm |
| Dimensions (with stand) | W: 38.1" × H: 23.9" × D: 7.4" |
| Dimensions (without stand) | W: 38.1" × H: 22.3" × D: 2.7" |
| Weight (with stand) | 16.8 lbs |
| Weight (without stand) | 16.5 lbs |
| Model Year | 2025 |
| UPC | 195174118399 |
| Best Buy SKU | 6636887 |