Specifications
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Full Array Local Dimming |
| Screen Size | 115" class |
| Resolution | 4K (4K (2160p)) |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| HDR Formats | HDR 10+ |
| Smart TV | Yes — Tizen |
| Voice Assistant | Amazon Alexa |
| Surround Formats | Dolby Atmos |
| HDMI Inputs | 4 |
| HDMI ARC | eARC |
| USB Ports | 2 |
| VESA Mount | 1000mm x 600mm |
| Dimensions (with stand) | W: 101.2" × H: 60.4" × D: 18.4" |
| Dimensions (without stand) | W: 101.2" × H: 58.2" × D: 1.4" |
| Weight (with stand) | 199.5 lbs |
| Weight (without stand) | 194 lbs |
| Model Year | 2025 |
| UPC | 198957214288 |
| Best Buy SKU | 6639114 |