Specifications
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Direct Lit |
| Screen Size | 55" class |
| Resolution | 4K (4K (2160p)) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| HDR Formats | HDR 10+ |
| Smart TV | Yes — Tizen |
| Voice Assistant | Bixby |
| HDMI Inputs | 3 |
| HDMI ARC | eARC |
| USB Ports | 1 |
| VESA Mount | 400mm x 300mm |
| Dimensions (with stand) | W: 48.2" × H: 29.9" × D: 7.8" |
| Dimensions (without stand) | W: 48.2" × H: 27.9" × D: 3" |
| Weight (with stand) | 21.8 lbs |
| Weight (without stand) | 21.2 lbs |
| Model Year | 2025 |
| UPC | 198957128004 |
| Best Buy SKU | 6639213 |