Specifications
| Display Type | OLED |
|---|---|
| Screen Size | 77" class (76.7" actual) |
| Resolution | 4K (4K (2160p)) |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| HDR Formats | HDR 10, Hybrid Log-Gamma (HLG), Dolby Vision |
| Smart TV | Yes — Google TV |
| Voice Assistant | Google Assistant |
| Surround Formats | Dolby Surround, DTS, DTS Digital Surround, DTS-HD, DTS:X |
| HDMI Inputs | 4 |
| HDMI ARC | eARC |
| USB Ports | 1 |
| VESA Mount | 300mm x 300mm |
| Dimensions (with stand) | W: 67.5" × H: 42" × D: 16" |
| Dimensions (without stand) | W: 67.5" × H: 38.8" × D: 1.5" |
| Weight (with stand) | 74.9 lbs |
| Weight (without stand) | 71.2 lbs |
| Model Year | 2025 |
| UPC | 027242934108 |
| Best Buy SKU | 6642164 |