Specifications
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Direct Lit |
| Screen Size | 55" class (55.2" actual) |
| Resolution | 4K (4K (2160p)) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| HDR Formats | HDR 10, Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Smart TV | Yes — webOS |
| Voice Assistant | No |
| HDMI Inputs | 3 |
| HDMI ARC | eARC |
| USB Ports | 1 |
| VESA Mount | 300mm x 200mm |
| Dimensions (with stand) | W: 48.7" × H: 30.7" × D: 9.1" |
| Dimensions (without stand) | W: 48.7" × H: 28.3" × D: 2.7" |
| Weight (with stand) | 25.6 lbs |
| Weight (without stand) | 25.4 lbs |
| Model Year | 2025 |
| UPC | 195174131121 |
| Best Buy SKU | 6642267 |