Specifications
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Direct Lit |
| Screen Size | 43" class (42.5" actual) |
| Resolution | 1080p (Full HD (1080p)) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| HDR Formats | HDR 10, Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Smart TV | Yes — Fire TV |
| Voice Assistant | Amazon Alexa |
| HDMI Inputs | 3 |
| HDMI ARC | eARC |
| USB Ports | 1 |
| VESA Mount | 100mm x 200mm |
| Dimensions (with stand) | W: 37.8" × H: 23.1" × D: 7.3" |
| Dimensions (without stand) | W: 37.8" × H: 22" × D: 3" |
| Weight (with stand) | 12.1 lbs |
| Weight (without stand) | 11.9 lbs |
| Model Year | 2025 |
| UPC | 888143024899 |
| Best Buy SKU | 6642796 |