Specifications
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Direct Lit |
| Screen Size | 58" class |
| Resolution | 4K (4K (2160p)) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| HDR Formats | HDR 10+, Dolby Vision, Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Smart TV | Yes — Xumo TV |
| Voice Assistant | No |
| Surround Formats | Dolby Atmos, Dolby Digital |
| HDMI Inputs | 3 |
| HDMI ARC | ARC |
| USB Ports | 1 |
| VESA Mount | 300mm x 300mm |
| Dimensions (with stand) | W: 50.6" × H: 31.7" × D: 13.8" |
| Dimensions (without stand) | W: 50.6" × H: 19.5" × D: 3.5" |
| Weight (with stand) | 28.2 lbs |
| Weight (without stand) | 28 lbs |
| Model Year | 2025 |
| UPC | 813784024137 |
| Best Buy SKU | 6643734 |