Specifications
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Direct Lit |
| Screen Size | 32" class (31.5" actual) |
| Resolution | HD (HD (720p)) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Smart TV | Yes — Roku TV |
| Voice Assistant | Google Assistant |
| Surround Formats | Dolby Audio |
| HDMI Inputs | 3 |
| USB Ports | 1 |
| VESA Mount | 100mm x 200mm |
| Dimensions (with stand) | W: 28.6" × H: 18.6" × D: 6.3" |
| Dimensions (without stand) | W: 28.6" × H: 16.9" × D: 3.3" |
| Weight (with stand) | 8.4 lbs |
| Weight (without stand) | 8.2 lbs |
| Model Year | 2025 |
| UPC | 888143024943 |
| Best Buy SKU | 6644037 |