Specifications
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Full Array Local Dimming |
| Screen Size | 116" class (115.5" actual) |
| Resolution | 4K (4K (2160p)) |
| Refresh Rate | 165 Hz |
| HDR Formats | Dolby Vision, HDR 10+, Advanced HDR by Technicolor, HDR 10, Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Smart TV | Yes — Google TV |
| Voice Assistant | Google Assistant |
| Surround Formats | Dolby Atmos, DTS:X |
| HDMI Inputs | 3 |
| HDMI ARC | eARC |
| USB Ports | 2 |
| VESA Mount | 800mm x 600mm |
| Dimensions (with stand) | W: 102" × H: 60.7" × D: 19.2" |
| Dimensions (without stand) | W: 102" × H: 58.5" × D: 1.6" |
| Weight (with stand) | 222.2 lbs |
| Weight (without stand) | 215.6 lbs |
| Model Year | 2025 |
| UPC | 888143024462 |
| Best Buy SKU | 6644038 |