Specifications
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Full Array Local Dimming |
| Screen Size | 100" class (99.5" actual) |
| Resolution | 4K (4K (2160p)) |
| Refresh Rate | 165 Hz |
| HDR Formats | Dolby Vision, HDR 10+, HDR 10, Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Smart TV | Yes — Google TV |
| Voice Assistant | Google Assistant |
| Surround Formats | Dolby Atmos |
| HDMI Inputs | 3 |
| HDMI ARC | eARC |
| USB Ports | 2 |
| VESA Mount | 1000mm x 600mm |
| Dimensions (with stand) | W: 89.5" × H: 52.2" × D: 18.9" |
| Dimensions (without stand) | W: 89.5" × H: 50.6" × D: 1.5" |
| Weight (with stand) | 161.8 lbs |
| Weight (without stand) | 157.4 lbs |
| Model Year | 2025 |
| UPC | 888143024479 |
| Best Buy SKU | 6644039 |