Specifications
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Direct Lit |
| Screen Size | 40" class |
| Resolution | 1080p (Full HD (1080p)) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Smart TV | Yes — Roku TV |
| Voice Assistant | Not Applicable |
| Surround Formats | Dolby Audio |
| HDMI Inputs | 3 |
| HDMI ARC | ARC |
| USB Ports | 1 |
| VESA Mount | 200mm x 300mm |
| Dimensions (with stand) | W: 35.1" × H: 22.4" × D: 8.6" |
| Dimensions (without stand) | W: 35.1" × H: 20.3" × D: 3.2" |
| Weight (with stand) | 10.8 lbs |
| Weight (without stand) | 10.7 lbs |
| Model Year | 2025 |
| UPC | 829610008998 |
| Best Buy SKU | 6644460 |