Specifications
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Direct Lit |
| Screen Size | 98" class (97.5" actual) |
| Resolution | 4K (4K (2160p)) |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| HDR Formats | HDR 10+ |
| Smart TV | Yes — Tizen |
| Voice Assistant | Bixby |
| HDMI Inputs | 3 |
| HDMI ARC | eARC |
| USB Ports | 2 |
| VESA Mount | 600mm x 400mm |
| Dimensions (with stand) | W: 85.9" × H: 52.1" × D: 15.8" |
| Dimensions (without stand) | W: 85.9" × H: 49" × D: 2.5" |
| Weight (with stand) | 117.7 lbs |
| Weight (without stand) | 114.2 lbs |
| Model Year | 2025 |
| UPC | 198957238284 |
| Best Buy SKU | 6644820 |