Specifications
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Direct Lit |
| Screen Size | 75" class |
| Resolution | 4K (4K (2160p)) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Smart TV | Yes — webOS |
| Voice Assistant | Other |
| Surround Formats | 3D Sound Plus |
| HDMI Inputs | 3 |
| HDMI ARC | ARC |
| USB Ports | 2 |
| VESA Mount | 600mm x 400mm |
| Dimensions (with stand) | W: 68.3" |
| Dimensions (without stand) | W: 68.3" × H: 40" × D: 3.7" |
| Weight (without stand) | 141.8 lbs |
| Model Year | 2025 |
| UPC | 810111505543 |
| Best Buy SKU | 6645411 |